Зима – не привід відмовлятися від прогулянок улюбленим містом. Тим паче, що розпочати подорож можна з горнятка гарячого духмяного пуншу, з собою можна прихопити авоську з наливкою, яка зігріває серце, а під час прогулянки можна знайти не лише потаємні дворики, але й справжнісінькі джунглі.

Як завжди, з нами гід Софія Грабовецька, гарний настрій та авоська з сидром та наливками з «Білого Наливу».

1. Старт маршруту. Білий Налив. (Велика Васильківська, 14)

Так, маємо фантастичні новини: «Білий Налив» відкрився на Льва Толстого. Тобто поцілив у самісіньке серце міської тусовки. Тут призначаються побачення, зустрічаються друзі, які не бачилися місяцями, тут можна раптово потрапити на фантастичний концерт вуличних музикантів і саме з цієї точки можна розпочати ще один сидровий маршрут.

Замовляємо в «Наливі» по пуншу, куштуємо новенький хот-дог у бріоші, беремо авоську та вирушаємо на пошуки пригод.

Лайфхак: авоську з великою пляшкою сидру та настоянкою можна взяти без черги. А ще обов’язково спитай на касі про нові хот-доги з баварською сосискою у бріоші, кесаділью, кальвадос і прихопи стікери “на подарунок”.

Щасливі, зігріті та «наїджені» виходимо з «Білого Наливу», піднімаємо голови та бачимо маскарони над арками. Це обличчя Андрія Петровича та Феодосії Петрівни Слинько, заможних купців, за гроші яких було зведено цей, безперечно, грандіозний шестиповерховий будинок на Великій Васильківській.

Його в 1911-ому році побудували в якості відкупного для Павла Сватковського, екс-зятя Слиньків (до речі, племінник Достоєвського). Стиль визначають як «північний модерн». Серед цікавих деталей: «колотий» граніт, орнамент на балконах, величезні вікна-вітрини на першому поверсі (з самого початку тут розташовувалися магазини) та лоджії на другому (а тут працював театр мініатюр).

Майже відразу звертаємо на вулицю Льва Толстого. До речі, таку назву вона отримала лише в 1944-ому році. З’явилася в 1846-ому, називалася Шулявською та Караваєвською. Зліва – гарненькі будинки, справа – затишний міський парк. А ще аж до 80-их років двадцятого століття тут була трамвайна колія в бік Солом’янки.

2. “Єврейський дворик” (Льва Толстого, 2)

Так, заходимо в той самий «дворик за Маком», де було випито не одну пляшку сидру.

Якщо хочеться відчути справжню атмосферу «зустрічей на ЛТ», варто йти сюди. Щонайменше – аби навчитися розрізняти 50 відтінків київських балконів.

В народі це подвір’я назвали «єврейським» — через близькість із синагогою.

3. Особняк Снєжка (Пушкінська, 45/2)

З одного боку – «київські нетрі», а з іншого — помпезна жовта будівля з незвичайною ліпниною. Вона була побудована в далекому 1901-ому в стилі «неоросійської архітектури». Власником був Ілля Снєжко, якого нині б назвали успішним бізнесменом у сфері будівництва, адже йому належало кілька цегляних заводів. Цей прибутковий будинок багатьом припав до душі, навіть прикрашав одну з листівок із серії “Гарні будинки Києва”. На першому поверсі розміщувалися фешенебельні магазини й перукарня. Під час Другої світової війни будівля була пошкоджена, але незабаром відновлена, щоправда, без декоративних прикрас. А в 2000 році її повністю реконструювали.

4. Дворик “Київ-Донбас” (вул. Льва Толстого, 6, на розі з Пушкінською)

На розі Льва Толстого та Пушкінської раніше були Караваєвські бані або ж «Народні бані Міхельсона». Вони, до речі, вважалися чи не найкращими в місті. Фрідріх Міхельсон взагалі був людиною вельми цікавою: купець першої гільдії, мільйонер, один із найбагатших киян початку 20 століття. Він був власником безлічі садиб, які разом могли б утворити невеличке місто, серед жителів якого ми б зустріли багатьох відомих людей – від Івана Кавалерідзе до Казимира Малевича.

А от «Народні лазні» Міхельсона називають одним із перших успішних бізнес-проектів України у сфері послуг, де кожному споживачу приділяли увагу.

За 40 копійок можна було потрапити до бані з «мармуровим басейном для плавання». Це вважалося особливим шиком. «Побувати в гарячому мармурі» — як казали кияни сто років тому. За 15 копійок можна було потрапити до «дворянської бані», а за 6 — просто помитися у спільному відділенні. За фантастичні гроші, аж до 3 рублів, замовляли сімейний номер із мармуровою ванною.

 

Наразі від лазні лишилися спогади та старі фото, а на їхньому місці стоїть бізнес-центр, дворик в якому теж вартий нашої уваги. Зокрема, тут можна побачити пам’ятний знак на честь українського художника і скульптора, одного з основоположників модернізму Олександра Порфировича Архипенка.

Скульптура жінки з полірованої бронзи стилізована в дусі скульптур Архипенка. Взагалі дуже радимо якось почитати про нього побільше: постать світового рівня, яку українці тільки починають знову відкривати для себе.

Рушаємо далі, вихоплюючи поглядом «будинок Афродіти» (Льва Толстого, 1). Це – прибутковий будинок кінця 19 століття, збудований за проєктом Миколи Казанського. Назву свою будівля отримала за яскравий рожевий колір, безліч каріатід та й взагалі за пишність оздоблення.

Ще один прибутковий будинок поблизу – на Терещенківській, 25 – цікавий тим, що в ньому жила художниця-шістидесятниця Алла Горська.

5. Сховані мозаїки (вул. Льва Толстого, 5)

Наступна зупинка – космос. Тобто дворик художньої студії на Льва Толстого, 5.

Тут – фантастичні мозаїки, створені ще у 70-их роках учнями школи під керівництвом Наума Осташинського.

Художню школу він відкрив ще у 1949 році, тут пройшли навчання тисячі дітей, які згадують це місце з теплом і вдячністю. Ми ж зачаровано роздивляємося піонерів у зоряному небі й шукаємо наступні, не менш цікаві, знахідки.

6. Медична бібліотека (вул. Льва Толстого, 7)

Гарненький блакитний будинок, в якому наразі знаходиться медична бібліотека, побудували в 1896-ому. Він належав сину цукрового магната Терещенка.

До речі, обладнаний будинок був за останнім словом техніки. Тут з’явилися чи не перші в місті ліфти (кажуть, що за допомогою одного з них піднімали вино з погребу на кухню), а ще був водопровід та водяне опалення. Всього маєток нараховував 33 кімнати.

З реставрацією однієї з кімнат, стіни та стеля якої були вкриті сусальним золотом, пов’язана майже детективна історія за участі самої бібліотеки, комісії з дорогоцінних металів, прокуратури та щасливої долі. Але, врешті-решт, все вдалося і кімнату все ж таки відреставрували.

 

7. Будинок Грушевського (Панківська, 9)

Наступна зупинка — Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського на Паньківській. За такої погоди – місце затишне та дещо меланхолійне.

В експозиції — понад 7000 експонатів: меблі, побутові речі, особисті документи та рукописи, величезне зібрання творів Михайла Грушевського та видань за його редакцією; листи історика та його рідних, книги з бібліотеки зі штампами вченого та дарчими написами відомих науковців. Ось тут можна прочитати більше про повну історію цієї столітньої садиби та родини Грушевських, яка жила тут.

8. Оранжерея в ботсату ім. Фоміна

Наприкінці подорожі, нарешті, потрапляємо до омріяного тропічного раю. Тобто до оранжереї в ботанічному саду імені Фоміна. Слова тут безсилі та тихі, тож радимо роздивлятися фото та якнайшвидше йти туди, аби самим вхопити шматок тепла в Києві тоді, коли всі друзі роз’їхалися на Балі.

Аби було ще цікавіше, даємо 5 випадкових фактів про оранжерею:
– площа оранжереї – 1100 квадратних метрів
– тут зібрано 4000 тропічних та субтропічних рослин
– саме тут можна знайти найстаршу пальму в Україні: вона має 32 метри в висоту, і кажуть, що їй близько 200 років
– тут є безліч кактусів, яким понад 100 років
– тут можна загубитися у справжніх бамбукових хащах.

9. Білий Налив (Бульвар Шевченка, 36а)

Коло замкнулося: завершуємо маршрут в ще одному «Булому Наливі». Тут багато неону, незвичайна скульптура Шевченка з відсилками до Магрітта, і, звісно, сидр, пунш, хот-доги та майже щоденні вечірки. Та й сам будинок, в якому розташувався бар, ховає немало секретів. Їм ми раніше присвячували окремий «сидровий маршрут». Якщо відчуваєте в собі сили, то відкривайте посилання і продовжуйте прогулянку секретними місцями аж до самого велотреку. Тільки не забувайте про ще одну авоську.

Екскурсія: Софія Грабовецька
Фото: Дар’я Мангубі
Сидр та настоянки: Білий Налив
Гуляли: Банько Марія, Лавренчук Марина

1952